D12

Nazwa grupy: D12 (Dirty Dozen)
Znani także jako: The Dirty Dozen, D-Twizzy, Detroit-Twelve, Shady Aftermathers
Data założenia: 1990
Oficjalna strona: www.d12online.com

Kariera muzyczna:
D12 to grupa raperów pochodzących z Detroit, założona w 1990 roku przez Proof'a - tym samym pierwszego członka zespołu. Proof założył D12, zapraszając takich raperów jak: Bizarre, Eminem, Eye-Kyu, Killa Hawk i Fuzz Scoota. Grupa była jednak przegrana wobec dominacji Wu-Tang Clan'u w obecnym rapie.

Ich albumy stawały na szczytach list przebojów w: Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii. Jednak sukces komercyjny przyszedł dopiero wtedy, gdy do zespołu dołączył Eminem. Wcześniej grupa nagrywała w podziemiu i wiele utworów z tego czasu zapewne zostało jeszcze nieopublikowanych.

W 1997 roku wydali wspólnie EP zatytułowane "The Underground EP" (Eminem pojawił się zaledwie w 3 utworach), które nie obiło się jednak echem i tak dopiero w 2000 wydali pierwszy singiel "Shit On You", który przyniósł grupie większą popularność. Po sukcesie Eminema z albumami: "The Slim Shady LP" i "The Marshall Mathers LP", raper udzielał się już na niemal każdym kolejnym utworze D12 i kolejny singiel "Purple Hills" stał się hitem. 26 czerwca 2001 roku zadebiutowali pierwszym LP pt. "Devils Night". Płyta wzbogacona o jeszcze jeden singiel "Fight Music" podbiła listę Billboard'u w Ameryce debiutując na 1 miejscu i ostatecznie pokryła się 2-krotną platyną co dało grupie dużą popularność.

Po kolejnym albumie Eminema - "Encore", grupa postanowiła wydać swój drugi album "D12 World". Jego premiera nastąpiła 27 kwietnia 2004 roku. Album był promowany przez hitowe single: "My Band" i "How Come" a także trzy pozostałe - "Git Up", "40 Oz." oraz "U R The One", w którym nie pojawił się Eminem. Podobnie jak poprzednik, album ten zdobył 2-krotną platynę, debiutując na 1 miejscu w Ameryce.

Kolejny, trzeci album grupy, planowany jest na 2010 rok po powrocie na scenę Eminema z albumami: "Relapse" i "Relapse 2".

Początki tworzenia zespołu i jego historia:
Koncepcja D12 zakładała, że będzie to dwunastu raperów, jednak Proof nie mógł znaleźć jeszcze sześciu, wystarczająco dobrych raperów do składu, dlatego postanowił, że każdy z nich wymyśli dodatkowo swoje alter-ego. Proof wybrał Dirty Harry'ego. Po debiucie z demo "Infinite" Eminem obrał swoje alter-ego - Slim Shady, którego postać pojawia się na jego EP "The Slim Shady EP". Bizarre to zaś Peter S. Bizarre, a Kuniva - Hannz G., który zaś stał się Rondell Beene'em. Denaun stał się znanym do tej pory Kon Artis'em i tak powstała "12". Bizarre w 1998 zadebiutował EP "Attack Of The Weirdos" a Eminem dołączył także do grupy "The Outsidaz". Proof zaś wygrał turniej freestyle'owy zorganizowany przez "The Source" w 1998 roku.

Jeszcze przed sukcesem grupy, opuścili ją: Killa Hawk i Fuzz. Pozostało więc zatem tylko czterech raperów. Wtedy to Proof poprosił o dołączenie duo raperów z Detroit - Da Brigade. 1/2 składu to Kon Artis - producent albumu "Infinite" Eminema. Druga część składu to MC Kuniva. Ten z kolei przedstawił Proof'owi rapera Bugz'a, który dołączył do składu. A zaraz po nim dołączył także Bizarre, powracający po krótkiej przerwie. Z grupy zaś odszedł Eye-Kyu. D12 potrzebowało więc jeszcze jednego członka.

Niestety. 21 maja 1999 roku zmarł Bugz. Wtedy to do zespołu dołączył już oficjalnie Swifty - przyjaciel Bugz'a. Do zespołu powrócił Eminem, zajęty swoją karierą solową. Na albumie "D12 World" z 2004 roku odnajdujemy utwór dedykowany zmarłemu Bugz'owi - "Good Die Young". Znalazł się tu także skit "Bugz '97" ze zwrotką rapera z utworu "Desperados" z 1997 roku.

11 kwietnia 2006 r. odszedł kolejny członek zespołu - Proof. To wielka strata, gdyż to on był założycielem "12", to on był jednym z najbardziej charakterystycznych głosów a w końcu i raperów w zespole.

Aktorstwo:
Członkowie grupy korzystali z okazji swojej popularności do grania ról w filmach. Eminem jest głównym aktorem filmu "8 Mila" oraz gra jedną z ról w "Hiphopowej Myjni", podczas gdy Proof także pojawia się w "8 Mili" w walce freestyle'owej jako raper "Lil' Tic". Grupa bez Eminema pojawiła się także w filmie "The Longest Yard" w jednej ze scen, podczas gdy słyszymy rymującego w tle Eminema o football'u. Grupa nagrała piosenkę "My Ballz" na soundtrack do tego filmu.

W 2009 r. Eminem pojawił się w jednej scenie komedii "Funny People" w rozmowie z aktorem Adam'em Sandler'em, gdzie Eminem gra tam samego siebie.

W 2006 r. Eminem miał pojawić się jako Paladyn w filmie "Have Gun — Will Travel", remake'u sławnego western'u z 1957 roku. Reszta grupy miała wystąpić w dwóch filmach: horrorze "Devil's Night" i "Runyon Cash" - o dorastaniu na ulicach Detroit. Do tej pory nie ma żadnych nowych wieści na temat tych produkcji i zostają one odłożone na 2010 rok.

*Biografia by Shady-Yo. Kopiowanie zabronione.

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Online

BurN14:51:23

Drip31320:58:29

ShadyTHFC 1 dzień

Brejn Ded La... 1 dzień

Mikus 1 dzień

Shoutbox

Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

20-02-2018 15:56
ZERO z Hashashins

19-02-2018 22:57
Poleci ktoś grajków z PL, którzy dorównują lirycznie Eripe? Bo pomimo regresu dalej jest w czołówce Pfft

19-02-2018 22:56
A tak odbiegając od tematu, wracam do corocznej tradycji i zadaję to samo pytanie

19-02-2018 22:55
Mam tak samo Pfft Właściwie na Revival nie ma kawałków, do których chciałoby się wracać, a szkoda Sad

17-02-2018 20:03
Wyszedł dopiero drugi teledysk, a ja już zdążyłem zapomnieć o tej płycie Frown 2

Archiwum shoutboksa

Ankieta

Najlepsza okładka albumu Eminema to...

The Slim Shady LP
The Slim Shady LP
13% [5 głosów]

The Marshall Mathers LP
The Marshall Mathers LP
23% [9 głosów]

The Eminem Show
The Eminem Show
20% [8 głosów]

Encore
Encore
5% [2 głosy]

Relapse
Relapse
15% [6 głosów]

Recovery
Recovery
15% [6 głosów]

TMMLP2
TMMLP2
10% [4 głosy]

Ogółem głosów: 40
Musisz zalogować się, aby móc zagłosować.
Rozpoczęto: 08/06/2016 00:28

Archiwum ankiet